Just another weblog
Tuesday December 11th 2018

Business Intelligence

Business Intelligence

Kto ma wiedzę, ten wygrywa. Zdobywanie i przetwarzanie informacji to dziś klucz do sukcesu dla wielu firm. Managerowie szukają rozwiązań, które pozwolą im wyłowić z nadmiaru danych te najważniejsze, właściwie je zinterpretować i skutecznie ich użyć. Odpowiedzią na te potrzeby jest idea Business Intelligence

Niedawno zmarły, wybitny socjolog i filozof Zygmunt Bauman definiując największe lęki ponowoczesności wymienił ogromny lęk przed wiedzą. Profesorowi nie chodziło jednak o samą wiedzę i chęć jej zdobywania, ale o rosnący problem z nadmiarem wiedzy, związany z tym chaos informacyjny i niemożność odsiania ważnych i potrzebnych komunikatów od tych niepotrzebnych. Współczesny człowiek z coraz większym trudem selekcjonuje dane. Próbuje zachować higienę umysłową w życiu codziennym i zawodowym. O ile w codzienności posługuje się stereotypami, skrótami i opinią bliskich, to w biznesie musi postawić na twardą, obiektywną wiedzę.

W trosce o „czystość wiedzy” posługuje się więc przeróżnymi systemami filtracji i porządkowania danych. Jak łatwo się jednak domyślić, samo posiadanie nawet najlepiej sklasyfikowanej i ustrukturyzowanej wiedzy nie ułatwia podejmowania decyzji. Z pomocą przychodzą tu narzędzia, które umożliwiają łatwiejsze zarządzanie firmą na podstawie zdobytych danych. Są to rozwiązania z szerokiego zakresu Business Intelligence.

Badaczka zjawiska, profesor Celina Olszak z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach definiuje rozwiązania BI jako szeroką kategorię obejmującą technologie, aplikacje oraz procesy odpowiedzialne za organizowanie dostępu do danych, zbieranie ich i przechowywanie oraz analizowanie. Na poziomie praktycznym i jednostkowym Business Intelligence jest więc narzędziem analityczno-raportującym, które umożliwia wsparcie pracy osób podejmujących decyzje w przedsiębiorstwie.

Nowoczesna aplikacja

Do tej pory analiza własnych zasobów informacyjnych firmy i ich optymalizacji była zadaniem nie tylko żmudnym i czasochłonnym, co wymagającym dużych nakładów pracy. Analityk danych posiłkujący się szeregiem informatycznych rozwiązań wciąż musiał czuwać nad całym procesem, być demiurgiem wprawiającym w ruch całą maszynerię „mielącą” dane. Trwało to niekiedy bardzo długo. Dopiero nowoczesne systemy BI pozwalają ominąć czynnik ludzi i pozwolić sztucznej inteligencji działać samodzielnie – szybciej, dokładniej i efektywniej – co zmieniło diametralnie obsługę danych.

Rozwiązania BI zapewniają nie tylko łatwy i natychmiastowy dostęp do „wiedzy” – najnowsze systemy pozwalają managerowi śledzić analizę danych na ekranie smartfona, jak również optymalizują miliony informacji pod konkretne potrzeby.

 

Sprawdź nową stronę na temat systemu: INTELLECT Business Intelligence

ETL – zbiór narzędzi wspomagających proces pozyskania danych

Business Intelligence (BI) to coś więcej niż narzędzie wspierające decyzje biznesowe.

Kluczowy wskaźnik wydajności (KPI) to mierzalna wartość, która pokazuje, jak skutecznie firma osiąga kluczowe cele biznesowe.

 

Latest Topics

Przykładowe wskaźniki wydajności (KPI) cz.2.

Zanim przejdziemy przez kilka przykładów, spójrzmy na naszą definicję KPI. W najprostszej formie KPI to rodzaj [Read More]

Korzyści z wdrożenia BI

Korzyści płynące z wdrożenia projektu, w tym przede wszystkim aplikacji dedykowanych, zostały zauważone i [Read More]

Popular Topics

Interesting Sites

    Archives